Skip to content
Berg (en Terblijt) » Bezienswaardigheid

Bezienswaardigheid

Berg (en Terblijt) » HH Monulphus en Gondulphuskerk

Plaatsnaam: 
Berg (en Terblijt)
Type: 
Kerk
Beschrijving: 

In Berg bouwden architecten Peutz en Sprenger met de St. Monulphus en Gondulphus een zeer middeleeuws ogend kerkgebouw, ofschoon het al 1933 was. De opdracht was dan ook geweest om een kerk in gotische stijl te ontwerpen die plaats bood aan 1.200 gelovigen. Van de toegepaste soorten natuursteen en beton, springt het mergel waarvan de muren grotendeels zijn opgetrokken het meest in het oog. Dit werd gewonnen op zo’n honderd meter afstand, uit de Geulemse Berg.

Berg en Terblijt, HH Monulphus en Gondulphuskerk.
Berg en Terblijt, HH Monulphus en Gondulphuskerk.
Berg en Terblijt, HH Monulphus en Gondulphuskerk.
...Verder lezen.

Berg (en Terblijt) » Geulhemmergroeve en rotswoningen

Plaatsnaam: 
Berg (en Terblijt)
Type: 
Grot
Beschrijving: 

Geulhem is een bekend oord bij prentbriefkaartenverzamelaars, omdat hier tot 1931 nog mensen in grotten woonden. Dit was een geliefd onderwerp om op prentbriefkaarten af te beelden. De grotwoningen* (de enige in Nederland) werden bewoond door blokbrekers. Dat zijn mensen die hun brood verdienden met het breken en zagen van blokken mergel in de berg. Deze blokbrekers zijn nog steeds actief, alleen wordt de gewonnen mergel niet meer voor de bouw, maar voor restauratiedoeleinden gebruikt. De woonruimte was uitzonderlijk sober ingericht.

...Verder lezen.

Berg (en Terblijt) » Kasteel Geulzicht

Plaatsnaam: 
Berg (en Terblijt)
Type: 
Kasteel
Beschrijving: 

Kasteel Geulzicht (Vogelzangweg 2, buurtschap Geulhem) behoort tot de laatste generatie kasteeltjes. De bouw, in opdracht van de rijke industrieel Pieter Carel Zuyderhoudt, is begin 20e eeuw voltooid. Het kasteel, met toegangspoort en oprijlaan, geheel in mergel opgetrokken in de stijl van de Engelse neogotiek, kreeg een romantische uitstraling. Onder het kasteel liggen mergelgrotten die verbonden zijn met het kasteel. In de monumentale ontvangsthal zijn plafondschilderingen aangebracht door Adrianus Hartigh.

Kasteel Geulzicht te Geulhem
Bordes en toren van kasteel Geulhem
Siersmeedwerk, ingang kasteel Geulhem
...Verder lezen.