Skip to content
Oudemirdum » Natuur en recreatie » Informatiecentrum Mar en Klif

Informatiecentrum Mar en Klif

Plaatsnaam: 
Type: 
Bezoekerscentrum
Beschrijving: 

Informatiecentrum Mar en Klif is een bezoekerscentrum dat informatie geeft over natuur en landschap in Zuidwest-Friesland, het gebied in de driehoek Makkum, Sneek, Lemmer. In de vaste expositie is er aandacht voor de landschapselementen: bos, water en weide en de verbindende factor tussen dit alles: de das. Een spoor van dit dier loopt door de tentoonstelling. Voor kinderen is er een speciale speurtocht. In het gebouw zijn tevens een VVV en een PTT-agentschap gevestigd.

Kabouterpad
Kleuters kunnen een 'Kabouterpad' volgen, aan de hand van een opdrachtenboekje. Het pad heeft speelse onderdelen en is speciaal ontwikkeld voor de leeftijd 3-6 jaar. De opdrachten zijn vooral zintuiglijk gericht. Zo moeten de jonge speurders bij de verschillende kabouters kleuren zoeken, vormen vinden, luisteren, zingen, voelen en ruiken. Omdat het bos in elk seizoen anders is, is per jaargetijde een ander boekje beschikbaar, het pad kan dus meerdere keren per jaar gedaan worden.

It Spjochtepaad / het Spechtenpad
Speciale opdrachtenroute voor kinderen in de van leeftijd 6-10 jaar met allerlei opdrachten voor in het bos. Met speciale opdrachtkaarten uit de 'spechtenkist' doen de kinderen (en hun ouders) allerlei leuke opdrachten die natuurlijk te maken hebben met spechten. Opdrachten zijn o.a. een nest maken, vliegen van de ene boom naar de andere, luisteren, een spechtennest bekijken., verstoppertje spelen, kleine beestjes zoeken etc.

Rugzakje routes
Actief de natuur in met onze natuur-ontdek-rugzakjes. Via een routeboekje ga je langs de mooiste plekjes in onze natuurgebieden en bossen. Zo nu en dan kom je bij een plek waar je met behulp van een attribuut uit de rugzak zoals een verrekijker, een vergrootglas, zoekkaarten, een loupe of een boom-dikte-meter een opdracht kunt doen. Gemaakt voor kinderen van 10-12 jaar.

Twee voorbeelden:
Wandelen: De Wittekoppenroute bij SBB (9 km) of Wandelen en fietsen: De Wyldemerkroute (10 km).

Heemtuin
Achter het gebouw ligt een kleine heemtuin met verschillende biotopen. Hier zie je op kleine schaal allerlei aspecten van het Gaasterlandse landschap. Er is een heideachtig gedeelte. Net als in Drenthe groeiden soortgelijke planten eertijds eveneens massaal in Gaasterland. Verder is er een 'moeras met vijver'. Ook is er een 'akker' te vinden.

Op deze plek stonden in het najaar van 1992 (het jaar van aanleg) nog aardappelplanten. Zowel de aardappel als later de rogge zorgen er voor, dat op die plek de grond verarmd wordt aan voedingsstoffen. Een dergelijke werkwijze is een succes voor de groeiomstandigheden voor een groot scala aan planten. Hoewel in onze heemtuin op verschillende plaatsen heemplanten voor bijen en vlinders te vinden zijn, hebben we ook een speciale vlinderhoek.

Behalve vlinders en bijen trekken de heemplanten ook leuke kevers, zweefvliegen en hommels aan. In Gaasterland zijn veel bossen vandaar dat er ook  een "Bosachtig" gedeelte is. Natuurlijk ontbreekt een 'stinzenhoek' niet. Strikt genomen kan een stinzentuin niet direct gerangschikt worden onder het begrip heemtuin. Echter vanwege historische motieven zult u toch verschillende van deze voorjaarsbloeiers in deze stinzenhoek kunnen aantreffen.

Naast stinzenplanten bevinden zich in deze hoek ook keukenkruiden. Op een toren, opgetrokken uit puin, vind je verschillende soorten vetplanten en diverse mossen. Voorts biedt deze toren nestgelegenheid voor holenbroeders en ... (hopelijk op termijn) een slaapplaats voor vleermuizen.

Tenslotte is er een keienmuurtje. Dergelijke (zwerf-)keien kun je in veel tuinen in Gaasterland aantreffen en soms zijn ze te zien bij de kliffen als relicten uit de ijstijd, toen het lieflijk glooiende landschap van Gaasterland is ontstaan boven op keileempakketten. De tuin is aangelegd en wordt onderhouden door een enthousiaste groep vrijwilligers.

Scholen en educatie
Speciaal voor scholen is er een educatief programma dat kinderen, zowel binnen als buiten, op een speelse en attractieve manier kennis laat maken met dit prachtige deel van Fryslân. Enkele onderdelen zijn: Bezoek aan Mar en Klif, Aan de slag in het practicum/natuurlab, Fietstochten Sloten en Zuiderzee, Rugzakjeroutes, Leskisten bos en water, Naar de boer, It Spjochtepaad en Kabouterpad.

Het gebouw
Het gebouw waarin het Informatiecentrum Mar en Klif is gehuisvest, was vroeger een openbare school met meesterswoning. Deze werd gebouwd in de 'Franse tijd' omstreeks 1810. Bijna honderd jaar lang bleef de school aan de Brink gevestigd en vele generaties Oudemirdumers leerden er lezen en schrijven.

Adres
De Brink 4. Tel. 0514-571777. Site Informatiecentrum Mar en Klif.

Oudemirdum, Gaasterlân-Sleat, bezoekerscentrum Mar en Klif
0

Nieuwe reactie inzenden

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
  • Use <bib>...</bib> to insert automatically numbered references.
  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Adressen van webpagina's en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Allowed HTML tags: <a> <b> <address> <blockquote> <br> <caption> <center> <code> <dd> <del> <div> <dl> <dt> <em> <h2> <h3> <h4> <h5> <h6> <hr> <i> <img> <li> <ol> <p> <pre> <span> <strong> <sub> <sup> <table> <tbody> <td> <tfoot> <th> <thead> <tr> <u> <ul> <tr> <img> <span>
  • Regels en paragrafen worden automatisch gesplitst.

Meer informatie over formaatmogelijkheden