Skip to content
Haastrecht » Museum » Poldermuseum De Hooge Boezem

Poldermuseum De Hooge Boezem

Plaatsnaam: 
Type museum: 
Waterhuishouding
Beschrijving: 

Het voormalige gemaal De Hooge Boezem achter Haastrecht herbergt tegenwoordig Poldermuseum De Hooge Boezem. Het is een bezoekerscentrum voor toerisme en natuur- en milieuinformatie met een permanente expositie en presentatie op het gebied van ontginning, bemaling en waterbeheer in de Krimpener- en Lopikerwaard.

In 2002 is in het museum een fraaie poldermaquette van maar liefst vier bij zeven meter in gebruik genomen. Deze maquette, die in de tuin is geplaatst, moet de bezoeker duidelijk maken hoe de waterhuishouding in de Krimpener- en Lopikerwaard vroeger en nu werd/wordt bedreven. Speciale aandacht wordt gegeven aan de functie van zowel de hoge als de lage boezem (het riviertje de Vlist) in combinatie met de Hollandse IJssel. De maquette maakt tevens duidelijk wat de invloed is van overvloedige regenval en hoe daarmee moet worden omgegaan. Aangezien hier het ‘doen is begrijpen’ van toepassing is, kan de maquette door de bezoekers interactief worden gebruikt. Het model geeft oplossingen voor vragen zoals: wat te doen als de polder te veel of te weinig water heeft, hoe functioneren de boezems in onderling verband en waarom zijn er eigenlijk dijken? De bouw van de maquette is door vrijwilligers en door Vrienden van het Gemaal uitgevoerd.

Gezien het feit dat er regelmatig wordt uitgebreid en vernieuwd om het museum voor de bezoekers zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zijn vrijwilligers met ‘twee rechterhanden’ altijd welkom (bijvoorbeeld schilders, timmerlieden, knutselaars en tuinlieden). U kunt zich aanmelden bij Wim Raateland (tel. 0182-501593) of Arie van Dort (tel. 0182-501911).

NAW
Adres: 

Hoogstraat 31. Tel. 0182-503131. Geopend van april t/m oktober maandag t/m zaterdag 10-16 uur en zondag 13-16 uur.

0