It Kokelhûs fan Jan en Sjut
It Kokelhûs fan Jan en Sjut
Sinds 1957 is in het huis van een vroegere veenbaas een oudheidskamer gevestigd. Het huis werd omstreeks 1780 gebouwd. Tot 1955 woonden hier Jan en Sjut van der Berg. Zij hadden een kruidenierswinkeltje, waren melkventers en hebben veel Earnewâldster vloermatten gevlochten van biezen (kokels of popels). Hiermee is de naam van deze oudheidskamer verklaard.
Interieur
De wanden van de voorkamer zijn met tegels opgezet. In die kamer zijn twee bedsteden, een met kribbe.
De kamer is in oude stijl gehouden en er zijn verschillende oude gebruiksvoorwerpen te zien. Op de vloer ligt een Earnewâldster mat.
De winkel
In het ouderwetse winkeltje kan men onder andere ansichtkaarten, pottenbakkerswerk, houten speelgoed en schilderwerk kopen.
Jan Weimakamer
In de zijkamer, oorspronkelijk een veestalling, staat een unieke verzameling turfsnijwerk, gemaakt door Jan Weima (Jan Potschipper Z) uit Oudega (Sm.). Deze in 1943 overleden knutselaar sneed bijbelse verhalen uit lange turf. Ook heeft hij enkele aardige dingen uit been gemaakt.
Oude gereedschappen
In de derde kamer staat oud gereedschap uitgestald, zoals het gebruikt werd door verveners, vissers, rietsnijders en boeren.
Er staat onder meer een model van een zogenaamde dichtzet gemaakt door Roel Toering een oud visser uit Earnewâld.
In de bedsteden vind je oud wasgerei, oude hoeden (van Sjut) en oude kleertjes (van haar kinderen).
De duivel van Earnewâld
In deze kamer heeft tot 1903 Cornelis Frederik Helffrich gewoond, in de volksmond bekend als 'de duvel fan Earnewâld'. Hij was potschipper en kruidenzoeker.
