Skip to content
Start » Glossary

Glossary


Educatieboeren

Het Platform Boerderijeducatie is in april 2009 gestart met certificering van minimaal 150 educatieboeren. Dit certificeringstraject wordt gecoördineerd door de Stichting Educatief Platteland. De stichting heeft onderzoek gedaan naar de basisvoorwaarden waaraan een educatieboerderij en een educatieboer(in) zou moeten voldoen en hiervoor een kwaliteitssysteem ontwikkeld. Criteria die door het onderwijs en de educatieboeren aangedragen zijn hebben betrekking op de economische continuïteit en veiligheid van de educatieboerderij, de professionaliteit van de educatieboer(in) en de educatieve middelen waarmee gewerkt wordt. Het ministerie van LNV subsidieert de cerificering.

Educatieboerderijen worden momenteel (her)ontdekt als natuurlijke leeromgeving bij uitstek. Educatieboeren geven zelf les en bieden op hun bedrijf een praktijkleeromgeving aan voor het basis- en voortgezet onderwijs. Het aantal ondernemers dat ambitie heeft om op individueel of regionaal niveau met boerderijeducatie aan de slag te gaan stijgt snel. Daarmee stijgt ook de vraag naar een verdere professionalisering, kwalificering en variatie van aanbod op de bedrijven. Evenals de vraag naar samenwerking en coördinatie op landelijk niveau.

Vanuit het basis- zowel als voortgezet onderwijs is veel interesse in natuurlijke praktijkleeromgevingen die aansluiten bij hun lesstof. Kinderen zijn nauwelijks op de hoogte van de herkomst van ons voedsel en komen steeds minder in contact met dieren, planten en natuur. In de lessen komen deze thema’s uitgebreid aan de orde met daarnaast ook aandacht voor thema’s als duurzaamheid, gezondheid en beweging. Alle thema’s kunnen écht worden gezien, beleefd en ervaren! Enthousiast begeleid door mensen uit de praktijk.

De hoge belevingswaarde op de boerderij vergroot bij kinderen de waardering voor natuur en milieu en de betrokkenheid bij de leefomgeving. Er bestaan verschillende vormen van boerderijeducatie zoals lessen van anderhalf uur, meerdaagse programma’s met overnachting en wekelijkse bezoeken aan de boerderij gedurende een schooljaar. Met boerderijeducatie zetten ondernemers op dit moment naar schatting 1,5 miljoen euro om. De sector verwacht dat deze omzet de komende jaren zal stijgen.
(bron: Stichting Educatief Platteland, 18-3-2009)